Malý princ zomrel v púšti

Autor: Marianna Šupolova | 5.1.2012 o 21:37 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  915x

Čo znamená skrotiť? - Je to už takmer zabudnutá vec, - povedala líška. - Znamená to vytvoriť putá. - Vytvoriť putá? - Pravdaže, - povedala líška. - Ty si pre mňa zatiaľ len malý chlapec podobný státisícom iných malých chlapcov. A nepotrebujem ťa. A ani ty ma nepotrebuješ. Ja som pre teba iba líška podobná státisícom iných líšok. No ak si ma skrotíš, budeme jeden druhého potrebovať. Budeš pre mňa jediný na svete. Ja budem pre teba jediná na svete... - Začínam chápať, - povedal malý princ. - Poznám jednu kvetinu… a myslím, že tá si ma skrotila… - To je možné, - poznamenala líška. - Na Zemi sa dá všeličo zažiť…

.

.

.

 Ale vrátila sa k svojej myšlienke: - Môj život je jednotvárny. Poľujem na sliepky a ľudia poľujú na mňa. Všetky sliepky sú si podobné a všetci ľudia sa navzájom podobajú. Tak sa trochu nudím. No ak si ma skrotíš, môj život bude akoby ožiarený slnkom. Spoznám zvuk krokov, ktorý bude iný ako všetky ostatné. Tie cudzie kroky ma zaháňajú pod zem. Tie tvoje ma privábia z nory ako príjemná hudba. A potom, pozri! Vidíš tamtie obilné polia? Ja chlieb nejem. Obilie je pre mňa zbytočné. Obilné lány mi nič nepripomínajú. A to je smutné! Ale ty máš zlaté vlasy. Bude to teda skvelé, keď si ma skrotíš! Zlaté obilie mi ťa bude pripomínať. A ja budem mať rada šumenie vetra v obilí…
Líška zmĺkla a nadlho sa zahľadela na malého princa.
- Prosím ťa... skroť si ma! - povedala.

(Antoine De Saint Exupery – Malý princ)

Väčšina z nás pravdepodobne pozná tento príbeh Malého princa a Líšky. Príbeh z rozprávky, ktorý je pekný prvých 10 minút po tom čo ho prečítame, u pár vynimočných ľudí možno ja dlhšie. No tento príbeh je niečo oveľa viac než iba túžba lišky nájsť si priateľa. Odzrkadľuje túžbu každej jednej z nás – žien – byť skrotené.

Ktorá z nás by nechcela mať život ožiarený slnkom a usmievať sa pri šumení vetra v obilí. Naše sny, naše vzťahy, to všetko chceme nasmerovať na niečo väčšie, niečo čarovné a magické. A nie je sa čomu čudovať. Jeden muž povedal, že človek celý život hľadá to, čo prvé dostane – lásku. Avšak naša schopnosť hľadať lásku je v tomto svete obmedzená schopnosťou hľadať lásku ľudí okolo. Sme líšky čakajúce za stromom. Nie sme všade slabé a bezbranné. Žijeme predsa v divočine tohto sveta. Sme silné, samostatné, vieme sa uživiť a bojovať s nepriateľom. A práve preto potrebujeme skrotiť. Nemusíme sa stať bezrannými blondavými bábikami Barbie a ani plakať pri každom Titanicu, musíme však pocítiť nežnosť aby sme ju mohli dať ďalej. Problém tohto sveta však je, že nikto neprichádza. Malý princ sa stratil. Jednoducho neprišiel.

 

Verím, že veľa mužov vo vašom živote bolo blízko. Blízko predstavy, ktorú máte. Možno vás aj ako líšku zbadali. Nikto z nich sa však neodvážil priblížiť. Pozorovali z ďialky, s radosťou mávali a z ničoho nič sa otočili a boli preč. Kde sa však nachádza problém? Vo vás? Ste zlá, nesympatická, alebo jednoducho za to nestojíte? Nie ste! Ste viac než si väčšina chlapov v tomto svete môže dovoliť. Chyba však je, že váš malý princ pravdepodobne ....zomrel v púšti.

 

„Ja nechcem nič vážne, len si užiť.“ Skutočne a tu úprimne vám poviem ako veľmi milujem túto vetu. Nenávidím ju! Je mi jedno, čo ostatní robia, ako to robia a s kým. Nenavidím ju preto, lebo viem, že osoba, ktorá ju povie je človek stratený sám v sebe, ničiaci život všetkým okolo. Muži, ktorí mohli byť kráľmi a stali sa z nich trosky. Stratili sa v púšti. Avšak majú na to argument. 21. storočie. Presne týmto teraz ospravedlňujeme všetky naše kraviny ktoré stvárame. Je moderná doba, idem so spoločnosťou, svet sa posunul. Viete čo vám na to poviem? Figu borovú. Svet a doba je taká, aký ste vy, nie ako sa sama rozhodne. Doba a čas sú nič. Čas len plynie, nič iné nedokáže. To vy máte v rukách rozhodnutia a slobodu. Na vás záleží celý svet.

 

„Prosím ťa skroť si ma“ nie je len prosba líšky. Je to tvoja i moja prosba voči princovi ktorý je niekde tam. Je však skutočne ešte tu? Alebo už aj on podľahol prachu púšte? O čom to všetko vlastne je? Prepáčte mi za tvrdosť, ktorú teraz poviem, no vy MUŽI ste sa vzdali. Už viac nie ste chlapi a neviem či ste niekedy boli. Nie ste schopní prísť a skrotiť si nás, vytvoriť zvláštne puto a stať sa vynimočnými. Nevravím že každý jeden z vás, no objektívna skutočnosť tak rozhodne pôsobí. A dôsledok toho všetkého na nás? Nie, nie je to len to že sme sklamané, smutné a rozbité. Z nás ŽIEN sa stali panovačné, šialené (v tom najhoršom zmysle slova), žiarlivé, feministické a na celý svet nahnevané beštie. Áno presne také sme. A ešte aby toho nebolo málo, sme hrdé na to, čo sa z nás stalo.

 

Celým týmto „článkom“ som ani zďaleka nemienila vašu úražku, či opovrhnutie. Jediné, čo chcem je vyzvať vás aby sa z mŕtvych princov stali živí králi a zo zatvrdnutých líšiek vznešené kráľovne. Pretože, pravá láska ešte EXISTUJE!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?